کالسکه چی

دوش دیوانه شدم، عشق مرا دید و بگفت، آمدم جامه مدر، نعره مزن، هیچ مگو

گفتم ای عشق من از چیز دگر میترسم...گفت آن چیز دگر نیست دگر هیچ مگو...من به گوش تو سخن های نهان خواهم گفت...سر بجنبان که بلی جز که به سر هیچ مگو

پیش نوشت:

 به نام خدا ، من می خواهم در آینده شهید بشوم. برای این که...

معلم که خنده اش گرفته بود ،پرید وسط حرف علی و گفت:

ببین علی جان! موضوع انشاء این بود که «در آینده می خواهید چه کاره بشین.»

باید در مورد یه شغل یا یه کار توضیح می دادی. 

مثلاً ، پدر خودت چه کاره است؟

آقا اجازه ... شهید ... 

 

 

 

 

×××××××××××××××××××××××

خرمشهر شبیه اسمش نیست، شبیه خرم نیست. شبیه شهر نیست، خرمشهر شبیه غریب‌ترین جای خاک است در هیاتی آشنا که از پس سال‌ها هنوز سایه جنگ بر سرش سنگینی می‌کند.

  کوچه‌ها و خیابان‌های خرمشهر عجیب ساکت‌اند و این شهر اگر چه زنده است ولی نبضی آرام و بی‌صدا دارد. در هر کوی و کوچه‌ای ویرانی روی خانه‌ها ریخته است و گذری نیست که در آن ویرانه‌ای، آواری نباشد. به گزارش خبرنگار ایسنای خوزستان ـ خرمشهر انگار تنها در سوم خرداد خرمشهر است و باقی ایام گوشه‌ای دور و مهجور در جنوبی‌ترین جای این مرز است، اصلا انگار همان خرمشهری نیست که به خاطرش روزی، روزگاری همه به ‌آب و آتش زدند و با چنگ و دندان از دست بیگانه پس گرفتند، اصلا انگار هیچکس یادش نیست این جا "خرمشهر" است.

 با گذشت بیش از دو دهه از پایان جنگ و با وجود تمام اقداماتی که صورت گرفته است، پیدا کردن محرومیت در کوچه‌های خرمشهر اصلا سخت نیست، خرابی از سر روی همه جا می‌بارد.


 دیوارهای سوراخ سوراخ که جای گلوله‌ها و تیر و ترکش‌ها را هنوز و بعد از این همه سال بر تن دارند، درهای زنگ‌زده و حیاط‌های بی‌در و پیکر، انگار کسی یادش نبوده که این جا باید باز ساخته شود، این جا که با مردمش سپر شد برای آبادان و اهواز و خوزستان و تهران و ایران. اصلا چرا این جا هنوز و این همه بعد از چنگ این جور مانده است؟

هر جای خرمشهر که بروی انگار سایه جنگ روی سرت می‌افتد و دست سیاهش را روی دیوارها می‌کشد.

 

هیچکس یادش نیست این جا خرمشهر است.

 

گزارش از خبرنگار ایسنای خوزستان: افسانه باورصاد

 

پی نوشت:

 

این افسانه باورصاد را مدتی ست پیدا کرده ام.

همشهری هستیم.

این ها را نمی گوید:

http://nemigooyamha.blogfa.com

[دوشنبه ۱۳٩۱/۳/۱] [۱:٤٥ ‎ب.ظ] [عسل بانو]

عسل نوشت شما ()


Design By : Pichak